Pojęcie „naturalna odzież” od dłuższego czasu kształtuje trendy użytkowników tekstyliów. Warto jednak zwrócić uwagę, że tylko niektórzy producenci są w stanie zapewnić naturalność tkanin i dobrą jakość swoich produktów.

Czy wiesz, że nadal znaczna część surowców włókienniczych do produkcji ubrań powstaje w Polsce? Mamy bogatą historię i potrafimy zachować tradycję, przekazując to, co najlepsze następnym pokoleniom. Koncentrując się na jakości, potrafimy stawiać czoło olbrzymiej dalekowschodniej konkurencji. Teraz konsumenci oprócz ceny odzieży, zwracają uwagę na skład tkaniny, funkcjonalność ubrań i wzornictwo. Wiemy o tym i codziennie staramy się sprostać Waszym oczekiwaniom.

Jesteśmy jednym z polskich liderów w zakresie produkcji tkanin wełnianych, który od ponad stu lat wyznacza nowe trendy wśród producentów wyrobów z tkanin, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Pielęgnujemy tradycje, które kształtowały się w naszym regionie od ponad kilku stuleci.

 

Stulecia doświadczeń

Współczesne polskie włókiennictwo, związane jest nierozerwalnie z bogatą historią regionu bielskiego. Tutaj, u stóp Beskidów nigdy nie brakowało czystej, górskiej wody, która jest niezbędna w procesie farbowania i wykańczania tkanin, a wypasane na górskich halach owce dostarczały potrzebnej wełny najwyższej jakości. Tak oto już od stuleci powstawały tutaj cechy, manufaktury
i fabryki.

Na początku XVIII wieku – Bielsko stało się największym ośrodkiem rzemiosła w księstwie cieszyńskim. Tutejsze sukna były uznane za najlepsze spośród wyrobów śląskich i czeskich.

Z różnych źródeł dowiadujemy się, że w 1734 roku w mieście pracowało już 271 majstrów tkackich, a wykończaniem tkanin zajmowali się wyspecjalizowani specjaliści – postrzygacze sukna. W tamtych latach uruchomione były również liczne farbiarnie i kilka foluszy. W ośrodkach tych zajmowano się produkcją tkanin wełnianych z dbałością o zwiększanie zwartości tkanin, które trzeba było zmiąć i zgnieść, zwilżając wodą, zwykle ciepłą, z różnymi dodatkami. Dlatego właśnie wełna ściągała się i kurczyła, zyskując na gęstości, grubości i trwałości.

Już w latach sześćdziesiątych XVIII wieku w Bielsku ruszyła pierwsza manufaktura wełniana. Sprzedażą zajmowali się kupcy-hurtownicy. W tamtym czasie udało się również pozyskać nowe rynki zbytu: rynek węgierski oraz kraje imperium tureckiego. Na przełomie XVIII i XIX wieku sukiennictwo cechowe miało największy rozkwit – w czasie trwania wojen napoleońskich, zaopatrywały one wojska. Na początku XIX wieku za sprawą pierwszych maszyn włókienniczych oraz maszyny parowej, nastąpił przewrót w dotychczasowym sposobie produkcji.

Na początku lat czterdziestych powstały już pierwsze pełnowydziałowe fabryki sukna, w których uruchomione były wszystkie procesy związane z produkcją i pielęgnacją tkanin wełnianych: od prania wełny poprzez przędzenie, tkanie i farbowanie do wykończania.

 

Na początku XX wieku w Bielsku działało już 75 większych i mniejszych fabryk sukna, przędzalni, farbiarni, tkalni i zakładów apretury, w Białej było ich 15. Wyroby włókiennicze wyprodukowane w tym regionie trafiały do odbiorców na wszystkich kontynentach.

 

W latach 1918 – 1939 – ośrodek bielsko-bialski było drugim po Łodzi centrum włókienniczym Polski, ale wysokogatunkowa bielska wełna przodowała na całym świecie.

W czasie Drugiej Wojny Światowej w Bielsku, Białej i okolicy działało już około 150 zakładów produkcyjnych, zapewniając tkaniny na mundury.

W późniejszych latach, jak wiadomo, nastąpiło unowocześnienie sposobów produkcji. Napływ towarów z Azji oraz zastępowanie naturalnych materiałów syntetykami osłabiły pozycje fabryk, które nadal pragnęły dostarczać produkt najlepszej jakości. Jesteśmy jedynym kontynuatorem tych wielowiekowych tradycji.

Rytex Sp. z o.o. specjalizuje się w produkcji tkanin wełnianych. Nasze technologie są zgodne z strategią zielonej transformacji. Utrzymujemy wysokie standardy, potwierdzone licznymi certyfikatami.

Pragniemy dostarczać najwyższej jakości tkaniny dla naszych Klientów w Polsce i za granicą.

Chcesz poznać nas bliżej? Skontaktuj się z naszym konsultantem.