Wełna jest naturalnym i odnawialnym zasobem. Wełna owcza jest pozyskiwana w procesie strzyżenia owiec. Możemy więc zakładać, że dopóki na naszej ziemi jest trawa, która stanowi pokarm dla owiec, będziemy mogli cieszyć się produktami, które powstają z ich wełny.
Dlaczego wełna nie zagraża środowisku?
Lubimy zmiany w naszym życiu, nawet jeżeli dotyczą one nowego ubrania czy aranżacji pomieszczenia. Gdy jednak pozbywamy się starych ubrań lub mebli, możemy nie zdawać sobie sprawy, w jakim stopniu szkodzimy środowisku.
Kiedy pozbywamy się odzieży wełnianej, w ciągu kilku miesięcy lub lat w naturalny sposób może ona się rozkładać się w ziemi, powoli uwalniając cenne składniki odżywcze z powrotem do gruntu. Włókna syntetyczne natomiast rozkładają się nawet kilkaset lat.
Jak wełna ulega biodegradacji?
Wszystkie naturalne materiały pochodzenia zwierzęcego i roślinnego są biodegradowalne, co oznacza, że posiadają zdolność do rozkładania się pod wpływem żywych organizmów, takich jak grzyby i bakterie.
Wełna jest ekologiczna i składa się z naturalnego białka keratyny, które w naturalnym środowisku rozkłada się do CO2 (dwutlenku węgla) i azotu.
Gdy keratyna jest rozkładana w sposób naturalny przez mikroorganizmy, produkty powstające w procesie rozkładu nie stanowią żadnego zagrożenia dla środowiska.
Wełna łatwo ulega biodegradacji w ciepłych i wilgotnych warunkach
Najprostszy sposób na utylizację wyrobu z wełny to zakopanie go w ziemi. Gdy wełna jest utrzymywana w cieple i wilgoci, zaczynają rozwijać się grzyby i bakterie, które wytwarzają enzymy trawiące wełnę.
Warto jednak zaznaczyć, że w warunkach zwykłych, dzięki unikalnym właściwościom keratyny i wytrzymałej, wodoodpornej membranie zewnętrznej wełny, czyste i suche włókna zachowują swoją sprężystość przez dłuższy okres czasu – są bardziej trwałe od innych syntetycznych włókien.
Jak informuje International Wool Textile Organisation przeprowadzone badania pokazały, że produkty wełniane ulegną prawie całkowitej degradacji po sześciu miesiącach, gdy znajdują się w ziemi.
Na dodatek, wełna ulega biodegradacji w środowisku wodnym. Najnowsze badania przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazały, że różne rodzaje wełny uległy biodegradacji o 20% już w ciągu pierwszych 90 dni.
Ponadto wełna może działać jako skuteczny środek kondycjonujący glebę, biokatalizator procesów glebowych i biostymulator rozwoju roślin, uwalniając siarkę, azot, fosfor i potas podczas biodegradacji. Właśnie dlatego odpady wełny stosowane są powszechnie jako naturalny nawóz w ekologicznych uprawach.
Wełna ulega biodegradacji w środowisku morskim
Stwierdzono, że wełna zarówno ta niepoddana obróbce, jak i nadająca się do prania w pralce (poddana pewnej obróbce) ulega pełnej biodegradacji w środowisku morskim. Oznacza to, że wyrzucając ubrania z wełny, które już nie nosimy, nie przyczyniamy się do zanieczyszczenia mikroplastikami.
Wybieraj odpowiedzialnie. Noś ubrania, które sprzyjają Twojemu zdrowiu. Dbaj o środowisko.