Meble tapicerowane, pościel i wiele innych elementów wyposażenia w naszym domu często są wytwarzane przy użyciu środków chemicznych. W dużej mierze firmy produkcyjne decydują się na takie rozwiązania z powodu obniżania kosztów wyrobu. Pożądane cechy, takie jak brak zagnieceń, łatwość w pielęgnacji lub wodoodporność, uzyskuje się właśnie z wykorzystaniem substancji chemicznych.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musisz się na to godzić.

Przyjrzyjmy się powodom, dla których warto zmienić koc i obicie na takie, które są wolne od chemii – i jak je znaleźć.

 

  1. Pożegnaj się z problemami ze snem.

Liczne badania wykazują, że środowisko wolne od chemikaliów może polepszać jakość snu. Chemikalia pod wpływem różnych czynników zewnętrznych mogą wydzielać szkodliwe dla naszego organizmu cząsteczki. Wśród skutków ubocznych takiego procesu możemy wymienić problemy z zasypianiem, bezsenność. Dlatego właśnie warto zrezygnować z tkanin syntetycznych w sypialni na rzecz tkanin naturalnych, jak na przykład wełna.

  1. Czystsze powietrze zmniejsza problemy z oddychaniem.

Pomyśl, ile czasu w ciągu doby przebywasz w swoim domu lub mieszkaniu. Dlatego warto zastanowić się nad tym, co wdychasz i podjąć kroki, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość dnia i nocy.  Mamy na myśli nie tylko wietrzenie pomieszczeń, ale również zagrożenie, które powodują toksyny wydzielające się do powietrza z naszych mebli tapicerowanych. Opary chemiczne mogą powodować swędzenie, katar i problemy z oddychaniem, w tym nieprzyjemne objawy astmy – symptomy te często możemy pomylić z innymi dolegliwościami. Jeśli więc na przykład często budzisz się w nocy, kaszląc lub kichając, może to oznaczać, że w pomieszczeniu są szkodliwe materiały. Jeżeli kupujesz nowy mebel, zapytaj u producenta, z czego został wykonany i czy posiada certyfikat jakości. Możesz również zmienić obicie mebli na tkaninę naturalną. Wełna bardzo dobrze się sprawdza w takich sytuacjach, ponieważ jest odporna na zgniecenia i wodę, a jednocześnie trwała w użytkowaniu.

 

  1. Uniknij alergii skórnych

Tworzywa i tkaniny sztuczne często zawierają barwniki, chemikalia, które są wchłaniane przez skórę. Mogą one często powodować reakcje alergiczne.

Oczywiście możesz unikać bezpośredniego kontaktu z tkaninami obiciowymi, nosząc na sobie odzież, która przykrywa ciało. W przypadku pościeli jest to jednak bardzo utrudnione.

Dlatego właśnie wybierając naturalne tkaniny, możesz uniknąć dyskomfortu i nieprzyjemnych symptomów.

 

Jak wybrać pościel i obicie bez chemii?

Twój pierwszy krok do urządzenia pomieszczeń bez chemii? Szukaj całkowicie naturalnych materiałów.

Na przykład do koców wełnianych nie dodaje się zazwyczaj środków chemicznych, ponieważ wełna zachowuje swoją higroskopijność, jest odporna na zgniecenia.

W przypadku mebli tapicerowanych przed zakupem produktu należy zawsze sprawdzić, czy został on wyprodukowany w sposób nie zagrażający środowisku.

W Rytexie dbamy o to, aby nasze produkty były naturalne, wyprodukowane zgodnie z zasadami zielonej transformacji. Dlatego właśnie możesz mieć pewność, że kupując nasze tkaniny, dbasz o zdrowie swoje i całej rodziny.

Sprawdź naszą ofertę tkanin obiciowych w naszym sklepie.