Wełna jest włóknem bardzo pożądanym ze względu na swoje właściwości. Pojawia się jednak dużo mitów na jej temat.

Wełnę można prać tylko chemicznie – mit.

Naturalna wełna może wydawać się materiałem, który jest trudny w pielęgnacji i czyszczeniu. Istnieje przekonanie, że materiały wełniane można prać tylko chemicznie na sucho. Nie jest to prawda. Możliwe jest również pranie wodne, najlepiej ręczne lub w pralce na specjalnym delikatnym programie do prania wełny. To czego nie lubi ta tkanina to zmiana temperatury – powoduje ona jej filcowanie. Należy więc pamiętać, żeby była wirowana do 800 obrotów w 30-40 stopniach. Do prania używamy płynu z dodatkiem lanoliny, która jest naturalnym tłuszczem zwierzęcym.

Wełnę należy też suszyć na płasko, aby nie rozciągać włókien.  Mokra jest o 30% bardziej narażona na rozciąganie niż sucha. Druga ważna zasada – nie należy suszyć wełny na słońcu, gdyż ulegnie ona zniszczeniu.

Wełna gryzie – mit.

Wełna nie musi gryźć – wszystko zależy od tego jak jest obrobiona. Są wełny, które celowo są tak wykończone np. wełny angielskie – na północy jest chłodniej i wełna drażniąc skórę pobudza krążenie przez co jest cieplej, natomiast np. wełny włoskie są wykończone na miękko przez co są miłe dla naszej skóry.

Wełna podczas deszczu zmoknie i będzie Ci w niej zimno – mit.

Higroskopijność wełny jest zasadniczo najwyższa spośród wszystkich włókien. Wełna jest w stanie wchłonąć wilgoć nawet do 50%. Dzięki swoim właściwościom termoaktywnym pomaga zatrzymać ciepło, gdy jest zimno i ochłodzić się, gdy jest gorąco. Odprowadza wilgoć na zewnątrz poprzez szczeliny między włóknami, jednocześnie nawet przy gęstym splocie pozwala naszej skórze oddychać.

Wełna jest tylko na zimę – mit.

W świadomości wielu z nas zakorzeniło się przekonanie, że wełna to produkt tylko na zimę. Nic bardziej mylnego! Ubrania z wełny mogą być używane przez cały rok, także latem. Różni je jedynie gramatura – obniżenie jej sprawia, że materiał jest cieńszy, a co za tym idzie lżejszy i bardziej przewiewny. Wełna również doskonale pochłania wilgoć, dobrze oddycha i chroni przed promieniowaniem UV.

Nasza oferta jest bardzo zróżnicowana – każdy w niej znajdzie coś dla siebie. W razie pytań skontaktuj się z naszym konsultantem (tel. 33 499 59 50-54) lub odwiedź nas na targach w Kielcach od 28 do 30 września 2020 roku.